encyklopedie regionu rss

S jarem startuje v Region revue nový seriál, který bude postupně mapovat vybrané zajímavosti z regionu.


Strana:  1 2   další »

W jako Wilsonovo nádraží

Nešlo to jinak, museli jsme si při hledání hesla pro další díl encyklopedie pomoct malou oklikou. Najít v našem regionu něco od písmene „w“ je trochu problém. A tak jsme na to šli takovým malým „podvůdcem“, snad nám ho nebudou mít naši čtenáři za zlé. Podíváme se na zoubek hlavnímu nádraží, které dříve neslo označení Wilsonovo. Pak se komunistům nelíbilo, že by nejdůležitější pražské nádraží mělo nést jméno nějakého amerického imperialisty a přejmenovali ho na hlavní (s malým „h“, protože oficiální název nádraží zní Praha hlavní nádraží).

V jako vodárna

Naše abecední putování po zajímavostech regionu nás zavedlo až ke vzpomínce na doby staré vinohradské vodárny. Dodnes na ně upomíná stále stojící věž někdejší vinohradské vodárny v Korunní třídě, která je jednou výrazných dominant Vinohrad.

Újako ÚDOLÍ DUTÝCH HLAV

Další písmeno v naší encyklopedii regionu nás zavádí do Hrdlořez, do lokality přezdívané „údolí dutých hlav“. Jde o údolí kolem křižovatky ulic Českobrodská a Pod Táborem. A proč že má takové ne právě uctivé jméno?

U jako UZEL (dopravní)

V dnešním dílu naší/vaší oblíbené encyklopedie se podíváme na zoubek jednomu z nejfrekventovanějších pražských dopravních uzlů. Jde o oblast okolo stanice metra I. P. Pavlova na Vinohradech – na jejich pomezí s Novým Městem..

T jako tunely

Řeč nebude o tunelu pod Vítkovem, který jsme v našem časopise už probrali, ale tunelům, které provrtávají vinohradský kopec od hlavního nádraží k Nuselským schodům.

S jako Státní opera

V naší encyklopedii jsme se dostali až k písmenu S. Dlouho jsem přemýšlel, co je od Karlína přes Žižkov až po Vinohrady na tohle písmeno a pořád nic. Až si to takhle šinu v koloně po magistrále a najednou mi to došlo. Bylo to přímo vedle mě – budova Státní opery, dříve Smetanova divadla.

R - jako Rohanský ostrov

V naší encyklopedii jsme se dostali až k písmenu R. A hledání odpovídajícího encyklopedického hesla nás zavedlo do Karlína na ostrov. Na Rohanský ostrov. I když ten už ve skutečnosti dávno žádným ostrovem není. Tedy – jak se to vezme...

P jako Parukářka

Název Parukářka odkazuje k někdejší viniční a zemědělské usedlosti. Původně byla nazývána Hejtmanovská, poté, co ji v roce 1804 koupil parukář Jan Hrabánek, se z ní stala Parukářka.

O jako Ohrada

Název Ohrada s velkým písmenem „O“ dnes označuje jednu z velkých pražských křižovatek – jde o křižovatku ulic Koněvova, Jana Želivského a Pod Krejcárkem.

N jako Nové spojení

Termín Nové spojení označuje nové části pražského železničního uzlu, které propojily hlavní a Masarykovo nádraží s Libní, Vysočany a Holešovicemi. Patří k němu i železniční tunely, které provrtaly vrch Vítkov a jsou dobře viditelné při pohledu od křižovatky Bulhar.

M jako muzeum

Řeč bude o Muzeu hlavního města Prahy, jehož hlavní budova stojí na rozhraní Karlína a Nového města, na hranici Prahy 8 a Prahy 1. Tato instituce nyní slaví úctyhodných 130 let od svého založení – stalo se tak 3. října 1881.

L jako lesopark

Lesoparky bývají k nalezení obvykle v příměstských oblastech, na okrajích měst.

K - jako kasárny v Karlíně

Po písmenu J a povídání o Jarovu jsme se v našem malém abecedním průvodci regionem Region revue dostali až k písmenu K. Karlín jako takový a jeho historii jsme už důkladně probrali v květnovém čísle, s naším srpnovým heslem v encyklopedii ale v Karlíně zůstaneme. Je tu jeden objekt, který také začíná na k – kasárny.

J - jako Jarov

V dnešním díle se podíváme na písmenko J - jako Jarov

I - jako Invalidovna

Po písmenu H a hale Karlín přichází na řadu I. Ch jsme z nedostatku invence vynechali, ale pokud by někdo ze čtenářů měl tip na heslo do naší encyklopedie na písmeno „ch“, šup s ním na adresu roman@regionrevue. Ale zpět k písmenu I.


Strana:  1 2   další »