z historie regionu rss

připravujeme


Strana:  1 2   další »

Památka na Rudé právo mizí v propadlišti dějin

Nepřehlédnutelná budova v ulici Na Florenci, kterou dodnes Pražané, kteří aspoň kousek svého života prožili v dobách „reálného socialismu“ znají jako „Rudé právo“, zmizí brzy z povrchu zemského.

Století Hlávkova mostu

Most, který spojuje Holešovice s Karlínem, zvaný Hlávkův, slaví letos sto let své existence.

Sto let rozhlasu v Karlíně

Letos 18. června uplyne přesně sto let od slavnostního otevření budovy Národního domu v Karlíně, která dnes patří Českému rozhlasu.

Národní muzeum: Zavřeno

Historická budova Národního muzea, která je dominantou horní části Václavského náměstí, se 8. července pro veřejnost na dlouhé čtyři roky uzavře.

Sochy regionu: Hašek na koni

Na vrchu Vítkově má svůj jezdecký pomník Jan Žižka, na Prokopově náměstí má svou sochu na koni jiný český velikán – Jaroslav Hašek.

Národní muzeum místo Svobodné Evropy

Od 1. června 2009 má Národní muzeum k dispozici novou budovu – objekt bývalého Federálního shromáždění, kde pak sídlila za přísných bezpečnostních opatření česká pobočka Rádia Svobodná Evropa.

Nejstarší pražské předměstí

Karlín. Kdysi průmyslová čtvrť na periferii Prahy, dnes rychle se rozvíjející součást jejího širšího centra.

Posmrtné tajemství slavného astronoma

Od 16. listopadu jsou v budově Muzea hlavního města Prahy v Karlíně na adrese Na Poříčí 52 vystaveny vzácné exponáty - část pohřební výbavy slavného astronoma Tychona Brahe.

Ztracená zahrada nalezena

Kdysi to bývala vinice, sad či dětské hřiště. Pak dlouhá léta jen zanedbaný kout na svazích mezi Karlovem a Albertovem – jen holý svah a v něm pár neupravených cest. Zkrátka zanedbaný kus zeleně, který nikoho k procházkám nelákal a stranou pozornosti dál a dál pustnul. I když, pro děti z okolí to možná byl jeden z mála divokých koutů „přírody“ – otázkou je, zda nelákal spíš bezdomovce jako dobře schovaný úkryt. Nakonec se však dočkal obnovy – a letos v září se zapomenutá zahrada ukázala v plné – a zcela nové – kráse.

Památka na utopené zákopníky

Letos v září si Praha připomněla 120. výročí od povodní ze září 1890, které byly historicky největšími pražskými povodněmi až do srpna 2002. Pomník v parku před karlínskou Invalidovnou připomíná tragickou smrt těch, kteří se během povodní snažili pomáhat. Na pomníku je vytesáno dvacet jmen, která reprezentují dvacet zmařených životů. Šlo o vojáky – zákopníky, předchůdce dnešních ženistů. Většina z nich byli vojáci základní vojenské služby, kterým k odchodu do civilu zbývalo jen pár dní.

Karlínský central park

„Před kostelem pomodlím se k bohu,ať přejdou tyhle temný závratě/ v karlínským Centrál parku v rohu, točí se malá holka na patě/ zpívá si typ ta dýda...“ zpívá Ivan Hlas ve své známé písničce o Karlíně, co má černou duši.

Vrch husitům zaslíbený

Protáhlý vrch, který odděluje Karlín a Žižkov, má za sebou slavnou minulost. Právě na něm se 14. července 1420 odehrála jedna z hlavních bitev husitských válek – bitva na Vítkově. Ta byla první velkým střetnutím husitů s křižáckými vojsky a skončila vítězstvím husitů. Na jeho památku se pak Vítkov začal nazývat také Žižkův vrch. Na tuto slavnou minulost upomíná monumentální jezdecká socha Jana Žižky umístěná na vrchu před Národním památníkem – toho času je však v rekonstrukci, skrytá pod lešením.

Karlínský kostel ohromuje velikostí

Trojlodní novorománská bazilika uprostřed Karlínského náměstí, která nese jména světců Cyrila a Metoděje, patří díky své mohutnosti mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Moderní národní památka z Jiřáku

Hlavní dominantou náměstí Jiřího z Poděbrad je kostel Nejsvětějšího srdce páně. Už jeho podoba prozrazuje, že tady nejde o žádnou starobylou stavbu, kde stoupaly k nebesům šeptané motlitby věřících už před stovkami let. Postaven byl až na přelomu 20. a 30. let minulého století. I tak jde o významnou kulturní památku a jednu z vůbec nejvýznamnějších moderních sakrálních staveb na území České republiky. Její postavení mezi českými památkami potvrdilo letos v únoru i vládní nařízení, kterým byl kostel na náměstí Jiřího z Poděbrad prohlášen národní kulturní památkou.

Karlínská zeď

Ve skutečnosti to není žádná zeď, ale železniční most. Karlínská zeď jsme přezdívali s kamarádem v dobách mého pubertálního mládí z legrace Negrelliho viaduktu. Inspiroval nás k tomu film režiséra Zdeňka Tyce Už, kde v jedné scéně stojí u jednoho z oblouků viaduktu Petr Čtvrtníček a udivenému Josefu Poláškovi ukazuje: „Hele, vidíš to? Východní Karlín, Západní Karlín. To je, co?“ Vtipná hláška se ujala a Karlínská zeď byla na světě.


Strana:  1 2   další »