Zajímavosti z regionu rss


Vánoční trhy v regionu

Již 20. listopadu se náměstí Míru jako první v hlavním městě zaplnilo stánky s vánočním sortimentem. V první adventní neděli, 2. prosince, se sváteční atmosféra rozhostila také na Tylově náměstí. Tam se vánoční trhy konají letos vůbec poprvé. Obě tržiště budou otevřena denně až do Štědrého dne od 10:00 do 19:00.

Vzpomínka na Corbusiera: Panelový experiment

Není panelák jako panelák. Ten, o kterém bude nyní řeč, je dnes kulturní památkou. A zároveň objektem, který stále naplno slouží ke svému původnímu účelu – tedy k bydlení. Dříve patřil Praze 8, dnes je dům v majetku a správě společenství vlastníků bytových jednotek.

Z Vápenky je vozovna

Pražská MHD prodělala přes prázdniny radikální proměnu. Ta se týkala vedení celé řady linek – ale také do té doby ustálených, letitých názvů některých stanic. Obyvatelé Žižkova si tak museli třeba zvyknout, že stanice Vápenka už není Vápenka. Nyní se jmenuje Vozovna Žižkov.

Zachráněný dravec vypuštěn do víru velkoměsta

Bylo to skoro jako kdyby sem měla dorazit nějaká bulvární celebritka. Na prostranství před památníkem na Vítkově postával hlouček fotografů a pár kameramanů a všichni nedočkavě očekávali příchod hlavní hvězdy dopoledne.

Vinohradská fidlovačka

Kolem Divadla na Vinohradech je v poslední době dost rušno. Magistrát vybral ve výběrovém řízení jeho nového ředitele – senátora, šéfa divadla Fidlovačka a spolumajitele restaurace U Kalicha Tomáše Töpfera. Vzápětí práskl na Vinohradech dveřmi stávající umělecký šéf Martin Stropnický a také herec Ladislav Frej.

Památka na Rudé právo mizí v propadlišti dějin

Nepřehlédnutelná budova v ulici Na Florenci, kterou dodnes Pražané, kteří aspoň kousek svého života prožili v dobách „reálného socialismu“ znají jako „Rudé právo“, zmizí brzy z povrchu zemského.

Století Hlávkova mostu

Most, který spojuje Holešovice s Karlínem, zvaný Hlávkův, slaví letos sto let své existence.

Vinohradská jeskyně míří do soutěže

Nákladně a důkladně zrestaurovaná perla Havlíčkových sadů (zvaných Grébovka), tzv. grotta, se bude ucházet o cenu v soutěži O nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových zón.

Lodní výtah mezi Karlínem a Štvanicí

Mezi karlínským břehem a břehem ostrova Štvanice teče řeka Vltava štvanickým zdymadlem. Soustava plavebních komor tu vytváří vodní výtah, který umožňuje lodím překonat zdejší jez, tzv. Helmovský.

Znovuzrození kulturní památky

Kaplička, která se nenápadně krčí vedle Pernerovy ulice u úpatí Vítkova v sousedství oploceného areálu a placeného parkoviště... Obyvatelé Karlína kolem ní chodí, mnozí její existenci ale ani nevnímají. A jen málokdo tuší, k čemu vlastně kdysi sloužila. I to, že už málem zmizela z povrchu zemského. Otázkou je, zda ji další rozvoj „nového“ Karlína nakonec přece jen z toho zemského povrchu nesmete.

Elsnicovo náměstí čeká rozsáhlá rekonstrukce

Elsnicovo náměstí v Libni naprosto změní svoji podobu. Radnice Prahy 8 připravuje jeho rozsáhlou rekonstrukci, začít by měla na jaře roku 2013, její ukončení se čeká na podzim.

Sto let rozhlasu v Karlíně

Letos 18. června uplyne přesně sto let od slavnostního otevření budovy Národního domu v Karlíně, která dnes patří Českému rozhlasu.

Národní muzeum: Zavřeno

Historická budova Národního muzea, která je dominantou horní části Václavského náměstí, se 8. července pro veřejnost na dlouhé čtyři roky uzavře.

Sochy regionu: Hašek na koni

Na vrchu Vítkově má svůj jezdecký pomník Jan Žižka, na Prokopově náměstí má svou sochu na koni jiný český velikán – Jaroslav Hašek.

Národní muzeum místo Svobodné Evropy

Od 1. června 2009 má Národní muzeum k dispozici novou budovu – objekt bývalého Federálního shromáždění, kde pak sídlila za přísných bezpečnostních opatření česká pobočka Rádia Svobodná Evropa.

Sochy regionu: Husitské práče

O existenci sochy, která se ukrývá v parku za kostelem Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí...

Hrb mezi Karlínem a Žižkovem

Vrch Vítkov patří mezi slavné české kopce – díky své roli, kterou sehrál během husitských válek, vstoupil do historie a školních učebnic.