cestování
|

Co byste měli vědět, než se vydáte na cestu do zahraničí?

Při cestování do zahraničí bychom měli myslet na spoustu věcí, od nejrůznějších restrikcí (a to zejména v době pandemie) po místní zvyky, které nám nemusí být tak úplně vlastní. Pro tyto případy pro vás máme několik tipů, díky kterým bude vaše příští zahraniční cesta bez zádrhelů.

Nezanedbejte přípravu

Když balíme na dovolenou či pracovní cestu, většinou myslíme především na to, abychom nezapomněli zubní kartáček, nabíječku na mobil či opalovací krém. Zatímco si však všechny tyto věci můžeme koupit i v cílové destinaci, rozhodně bychom se neměli zapomenout připravit i na horší scénáře, mezi které patří například krádež peněženky, a s tím související ztráta pasu či jiných dokladů.

Než tedy vyrazíte na letiště, nezapomeňte si ofotit veškeré doklady. Nespoléhejte však na to, že budete mít jejich fotku v mobilu – ten vám mohou ukrást spolu s peněženkou! Raději si pošlete fotky dokladů na cloud či svou e-mailovou adresu, kam se budete schopni přihlásit z jakéhokoliv zařízení. 

Problém se ztraceným pasem souvisí i s další nezbytnou informací, kterou byste měli znát, a to polohu, případně kontakt na českou ambasádu. Pokud byste přišli o mobilní telefon, její adresa se vám bude dohledávat špatně.

Zjistěte si základní informace o restrikcích na import

Pokud se vydáváte do zemí za hranicemi Evropské unie, nezapomeňte si ověřit, jaké má vaše cílová země restrikce na import. Ty se mohou velmi lišit od toho, na co jsme zvyklí ze Schengenu. Pokud se vám nedaří dohledat informace na internetu, můžete kontaktovat ambasádu země, do které se chystáte. Restrikce se často vztahují na dovoz měn, drahých kovů a kamenů, zvířecích kůží, starožitností, určitých léků či neproclené elektroniky.

Povinná a doporučená očkování

Přestože jsme na řadu nemocí očkovaní již od dětství, naše cílová země může mít seznam doporučených nemocí, na které je vhodné se před příjezdem nechat očkovat. Možná vás to příliš neláká, vždy ale dobře zvažte pro a proti – může se lehce stát, že si následky nerozvážného rozhodnutí ponesete do konce života. Kromě toho není hospitalizace v cizí zemi zrovna vyhledávanou situací.

očkování
Zdroj: Unsplash.com

Pozor na místní zákony

Náš poslední bod se opět týká spíše zemí za hranicemi Evropské unie, přesto není radno ho podceňovat. Každá země totiž může mít mírně odlišné zákony, zejména co se týká minimálního věku pro konzumaci alkoholu či řízení auta. Překvapit vás také může fakt, že zatímco u nás můžete na řidičský průkaz B bez problémů řídit skútr, v některých zemích je to nezákonné a potřebovat budete řidičský průkaz na motorku. Co se týče konzumace alkoholu, každá země může mít například odlišný přístup k pití na veřejnosti, které se u nás příliš neřeší. Opět platí, že neznalost zákona neomlouvá – vše si tedy raději nastudujte předem, abyste se vyhnuli nepříjemné situaci na místní policejní stanici.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *