jak do chorvatska
|

Jak cestovat do Chorvatska

Chorvatsko je mezi Čechy vůbec nejoblíbenější destinací, kde strávit letní dovolené. Prokazují to počty turistů, kteří absolvují cestu za mořem každý rok. Možná že i vy se ještě chcete opalovat na zdejších plážích či se okoupat v moři, které je ještě během září poměrně teplé a příjemné. Prozraďme si tedy, jak cestovat do Chorvatska. Tipy a rady oceníte nejen letos, ale jistě i příští rok, kdy bude destinace stejně atraktivní jako pokaždé.

Nejdříve si sjednejte cestovní pojištění

Pokud plánujete cestu do Chorvatska, už máte pravděpodobně určen datum, ve kterém se do cílové destinace vydáte. To znamená, že už si můžete sjednat i cestovní pojištění. Ano, tato položka je prvním bodem na seznamu, protože se na ni velice často zapomíná. A to je tak důležitá! Jak se říká, ,,náhoda je blbec”, proto ho nepokoušejte.

Ostatně cestovní pojištění není nic, co by bylo velkou čárou přes rozpočet. Kdepak. Vyjde na pár stovek korun, vše sjednáváte online a doklady přijdou do e-mailu. Nemusíte nikam chodit ani se s nikým potkávat čili pojistce všechno hraje do karet.

Pokud jedete vlastním autem, vyplatí se mít v rámci cestovního pojištění sjednanou i asistenci. Kdyby došlo na dálnici či jinde k autonehodě, taková asistence se vám bude hodit. Zejména, pokud neovládáte jazyky nebo si nejste jistí silničními předpisy, jež jsou v Chorvatsku platné.

Auto před cestou zkontrolujte

Češi volí Chorvatsko z jednoho prostého důvodu, a sice že se sem dostanou i vlastním automobilem. I proto se většina rozhoduje pro tuto formu cesty. I když není zrovna nejkratší, je pohodlná, člověk je vlastním pánem, je poměrně výhodná, a nakonec nevyjde ani draho.

Abyste se však vyhnuli zbytečným výdajům a nepříjemnostem, automobil po stránce technické před ujetím prvního kilometru řádně zkontrolujte. Nestojí přece o to, abyste museli stojící u krajnice volat odtahovou službu a řešit opravu vozidla v místě, kde lidem z důvodu odlišného jazyka nerozumíte.

Zjistěte si silniční předpisy

V souvislosti s cestováním do Chorvatska autem věnujte čas před cestou ještě něčemu, a to studování tamějších silničních předpisů. Ne, opravdu to v zahraničí není stejné jako u nás. Zatímco někde se ježdění autem či povinná výbava do vozidla liší pouze v něčem, jinde jsou rozdíly daleko znatelnější. V čem se však nic neliší jsou vysoké, doslova markantní pokuty, které jsou uděleny za porušení stanovených předpisů.

Na co rozhodně nezapomeňte je dálniční známka, respektive dálniční známky. Projíždět budete několika zeměmi a pro každou platí něco jiného. Pokud si ji nechcete kupovat online, protože nepatříte k technologicky zdatným jedincům, mějte po kapsách pár eur a kupte si ji na nejbližší pumpě (těch se u hranic nachází naštěstí víc než dost).

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *