cestovní postýlka
| |

Jak vybrat kvalitní cestovní postýlku?

Cestovní postýlka zajistí vašemu děťátku pohodlí a pocit bezpečí nejen na dovolené. Pokud zvažujete její koupi, jste tady správně. Provedeme vás základními charakteristikami dětských cestovních postýlek. Prozradíme, na co se při výběru zaměřit, a napovíme, jak postýlku maximálně využít.

skládací postýlka

Základní charakteristiky cestovních postýlek

Dětské cestovní postýlky jsou určené pro děti od narození do věku 3–4 let. Zpravidla mají obdélníkový tvar s vnitřní délkou 120 cm, šířkou 60 cm a výškou bočnic 80 cm. Podle nařízení EU může být maximální nosnost cestovní postýlky 15 kg. Váha dítěte tedy rozhoduje o tom, do kdy ji můžete využívat. Pokud ale máte pocit, že už je vaše děťátko dost silné na to, aby postýlku převrátilo, určitě ji používat přestaňte.

Konstrukci cestovních postýlek zpravidla tvoří hliníkový rám potažený textilií. Postýlky jsou většinou vybaveny kolečky pro snadnější přemísťování. Skládací podložka o tloušťce asi 2 cm pak slouží jako rošt a matrace zároveň. Pro větší pohodlí ale můžete dokoupit skládací cestovní matraci.

Nevýhodou většiny cestovních postýlek je, že nemůžete polohovat výšku roštu. K děťátku se tak musíte sklánět. Někteří výrobci už ale nabízí i polohovací systém.

Jak vybrat tu správnou cestovní postýlku

Než se pustíte do vybírání cestovní postýlky, promyslete si, jaké funkce od ní očekáváte a kdy a jak často ji budete využívat.

Podle toho se pak zaměřte na tyto charakteristiky:

  • Rozměry postýlky – standardní rozměr lůžka je 120×60 cm. Důležitý je ale také rozměr postýlky ve složeném stavu, aby se vešla tam, kam potřebujete.
  • Hmotnost postýlky – podle toho, jak často budete postýlku přenášet, přihlédněte k její hmotnosti. Ta se pohybuje nejčastěji od devíti do čtrnácti kilogramů.
  • Omezení výškou dítěte – nosnost postýlek je standardně 15 kg. Některé jsou ale omezené také výškou dítěte (zpravidla 86 cm), aby ji nemohlo převrátit.
  • Údržba – postýlka by měla mít odolný nesavý materiál, který můžete jednoduše očistit mokrým hadříkem. Ideální také je, když se dají textilní části odepnout a vyprat.
  • Mechanismus skládání – měl by být natolik jednoduchý, aby ho mohl pohodlně ovládat jeden člověk. Pokud máte možnost, složení a rozložení si sami vyzkoušejte, případně se podívejte na instruktážní video.
  • Otevírání na boční straně – pokud postýlku pořizujete pro děťátko, které už samo chodí, můžete mu díky otevírání na boční straně umožnit volný pohyb. Odepínání má zpravidla formu jednoduchého zipu.
  • Příslušenství – moderní cestovní postýlky bývají vybaveny řadou pomůcek, jako jsou závěsné tašky na uskladnění plen, přebalovací pult nebo třeba kolotoč s hračkami.

Jak můžete cestovní postýlku využít

Většina rodičů řeší cestovní postýlku před dovolenou, zdaleka to ale není jediná příležitost, kdy ji využít. Skvěle vám poslouží například i na návštěvách u rodiny, a to nejen na přenocování, ale i jako bezpečné místo, kam můžete dítě kdykoliv odložit. Byt vašich příbuzných totiž pravděpodobně není přizpůsobený pro volný pohyb zvídavého batolete.

Další možností je využít postýlku na zahradě nebo terase. Její výhodou oproti kočárku je větší prostor a vyšší mantinely. Postýlka tak nebude sloužit jen pro spánek, ale i jako místo pro samostatnou hru. Nezapomeňte však na ochranu před sluncem a hmyzem.

Cestovní postýlka samozřejmě není určená na pravidelný spánek. Pokud byste ji ale potřebovali využívat každodenně, můžete to vyřešit pořízením kvalitní matrace.

Skvělou výhodou cestovních postýlek je jejich důvěrně známé prostředí, které dává dětem pocit bezpečí. Nebudou je tak tolik trápit problémy s usínáním a nočním buzením, jako to na cestách často bývá.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *