Jak cestovat na Slovensko?
Přestože jsme kdysi byli jedinou zemí, dnes už spousta mladých lidí a dětí na Slovensku ještě nebyla. Pokud to hodláte změnit a chcete vyrazit za krásami přírody našich východních sousedů, máme pro vás několik rad, na co si dát při cestování na Slovensko pozor. Shrneme si nejenom nejrychlejší způsoby dopravy, ale také si připomeneme, jaká omezení platí z hlediska covidových opatření.
Cesta autem
Pokud vlastníte auto, tento způsob dopravy pro vás bude ten nejrychlejší i nejkomfortnější. Hlavní výhoda spočívá především ve volnosti pohybu – cestou se můžete zastavit na krátkou procházku, při které si protáhnete nohy. To platí zejména v případě, že cestujete až ze západu České republiky, odkud to je na Slovensko několik hodin cesty.
A na co si dát při cestě na Slovensko autem pozor? Přestože dopravní předpisy jsou prakticky totožné s těmi českými, myslete na to, že v případě použití dálnice si musíte zakoupit slovenskou dálniční známku. Ta už je naštěstí od roku 2015 na Slovensku elektronická, nemusíte se tedy zdržovat hledáním benzínky, ve které byste ji mohli zakoupit. Získáte ji na webovém portále či speciální mobilní aplikaci, kde ji můžete okamžitě zaplatit kartou. Cena za desetidenní dálniční známku je v současné době 10 €.
Cesta vlakem
Pokud nemáte auto, nezoufejte, na Slovensko se dostanete i vlakem. Zatímco Prahu spojuje s Košicemi Pendolino, Ostravsko a střední Slovensko spojují přímé rychlíky. Přímými vlaky se dostanete i do Bratislavy, Žiliny a Popradu. Pokud jedete z daleka, využít můžete i pohodlného lůžkového vlaku EuroNight. V případě, že vyrážíte z příhraničí, vystačíte si s osobními vlaky.

Cena i doba trvání se odvíjí zejména od zvoleného vlaku a vzdálenosti. Zatímco z Prahy do Košic se Pendolinem dostanete o něco dříve než autem, cesta běžnými rychlíky je obvykle výrazně delší než cestování autem. Na druhou stranu je několikahodinová cesta vlakem mnohem příjemnější než až osm hodin strávených za volantem. Třetí alternativou je samozřejmě autobus, který je sice výrazně levnější, ale také pomalou a nepohodlnou alternativou.
Covid-19 opatření
Na závěr nesmíme zapomenout na aktuální covidová opatření, která vám mohou cestu na Slovensku poněkud znepříjemnit. Nejen, že musíte před překročením hranic vyplnit potřebný formulář, ale pro neočkované osoby platí povinnost desetidenní, respektive pětidenní izolace (v případě podstoupení PCR testu pátý den izolace a obdržení negativního výsledku je doba trvání zkrácena). Pozor, karanténu jste povinni podstoupit i v případě, že jste covid-19 prodělali před méně než 180 dni a nejste naočkovaní. Co se týče kontrol na hranicích, ty jsou v současné době v 1. zeleném stupni, tedy pouze namátkové.